Poradna

Co Vás zajímá

Dědictví | Dražby/Aukce | Hypotéky | Prodej nemovitosti | Pronájem nemovitosti | Všechny dotazy
Dotazující bere na vědomí, že odpověďmi na jeho otázky nerealizujeme právní poradenství. Odpověď vychází z uvedených údajů, které nemáme možnost ověřit. Situaci proto popište přesně a stručně tak, aby vyjadřovala skutkový stav. Na zodpovězení dotazu není právní nárok, nejde o právní poradenství, ale pouze o poskytnutí základní, orientační informace o problému. Zodpovězení dotazu nemůže nahradit právní poradu v advokátní kanceláři. Proto nezodpovídáme za následné kroky, které dotazující učiní.


Zde zadejte i Vy svůj dotaz


Pronájem nemovitosti
Bydlím v pronajatém bytě, mám smlouvu na dobu určitou a bude mi brzy končit. Majitelce se nelíbí, že mi musí vystavit konečné vyúčtování služeb, které potřebuji kvůli vyřízení doplatku na bydlení. Předpokládám, že mi už kvůli tomu nebude chtít smlouvu dále prodloužit. Je nějaká doba,do které mi musí oznámit, že v bytě končím? Musím byt při odchodu byt vymalovat?
Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, končí sjednaným dnem uvedeným ve smlouvě a majitelka Vás o tom nemusí nijak uvědomit. Máte-li zájem o pokračování v nájemním vztahu, oslovte ji s dotazem jaký má s bytem další záměr a že máte zájem pokračovat. Pokud neprodlouží, nemáte jinou možnost než odevzdat klíče ke dni ukončení nájmu. Při odchodu byt malovat nemusíte, pokud jste se při podpisu nájemní smlouvy nedohodli jinak.
Pronájem nemovitosti
Dobry den, Koupili jsme s manželem na investici byt v kterém bydlel nájemník. Ten se odstěhoval na konci roku 2016. Letos v dubnu jsme dostali konečné vyúčtování energií za rok 2016. Vzniklý nedoplatek je 1.500,- Kč požadujeme po bývalém nájemníkovi. Ten se ale k zaplacení vůbec nemá. Nezvedá telefon, nereaguje na poštu či sms. Jak se dá přimět k tomu, aby uhradil svůj dluh?
Dobrý den, jestliže nájemník už v bytě nebydlí, nezadržujete kauci nebo její část (z důvodu očekávaného vyúčtování) tak Vám nezbývá nic jiného než dluh vymáhat soudní cestou. Předpokládám ale, že kvůli takto nízké částce se Vám nevyplatí zakládat soudní řízení. Můžete ho s tím samozřejmě postrašit, obávám se však že nebude reagovat ani na to. Hloupý asi nebude. Na Vašem místě bych tuto položku zahrnula mezi nákladové položky a příště bych byla chytřejší, lépe bych si to ošetřila.