Výsledky vyhledávání

Kdy splaskne realitní bublina?

Zveřejněno Kamila Šablaturová na 23.8.2017
| 0

V poslední době slyším od klientů, návštěvníků mého webu, přátel, známých a tak různě často a dokola jednu stejnou otázku: A kdy myslíte, že ty ceny nemovitostí půjdou dolů?

 

Protože je to velice aktuální téma, (které se navíc týká téměř každého dospělého Čecha – dle statistik vlastní skoro každá česká rodina nějakou tu nemovitost), rozhodla jsem se napsat o něm následující článek. Pokud ode mně ale čekáte předpověď s konkrétním datem zhroucení realitního trhu, tak vás rovnou zklamu. Nejsem Sybila a netroufla bych si, vzhledem ke složitosti tématu tahat z rukávu nějaká čísla. Spíš bych vám chtěla přiblížit, co se vlastně bude dál dít až ta bublina praskne. Vím to, protože jednu pěkně nafouknutou a hezky prasklou bublinu jsme tu už jednou měli. A to před necelými deseti lety:

 

Psal se rok 2008 a byl celkem příjemný podzimní den. Byla jsem v té době zkušená makléřka s několikaletou praxí. Měla jsem za sebou hezkou řádku úspěšných obchodů. Doba nám tenkrát velmi přála. Ceny nemovitostí už několik let rostly ze dne na den a poptávka byla obrovská. Nám všem v téhle branži se skvěle dařilo a mysleli jsme si, že to tak půjde do nekonečna. Nic nenasvědčovalo tomu, že bychom se měli něčeho bát. Záhy se ale ukázalo, jak moc jsme se spletli.

 

Když jsem toho zářijového dne přišla domů z práce a pustila jsem si televizi, nevěřila jsem svým očím. Na všech programech běžely reportáže s jednou a toutéž zprávou – v USA padla burza a zhroutil se tamní realitní trh. Bylo mi jasné že se stalo něco špatného. Hned jsem vzala telefon a začala vytáčet čísla svých kolegů – všichni už to věděli a byli ve stejném šoku jako já.

 

Netušili jsme co bude dál následovat, ale jedno nám všem bylo jasné – nafouklá bublina praskla a všichni jsme bez práce.

 

A bylo to opravdu tak. Respektive ne tak úplně, ale na své standardní měsíční zisky jsme mohli vklidu zapomenout. Následující roky znamenaly pro většinu z nás holý boj o přežití. Spousta realitních společností úplně zanikla. Ty, které chtěly na trhu dál fungovat se musely smířit s hubenými zisky nebo úplně změnit obchodní taktiku.

 

Nejspíš vám vrtá hlavou, jak je možné že se vysoké ceny najednou začnou propadat dolů. Všechno je velice jednoduché – o cenách rozhoduje pouze a jedině poptávka = kupující. Pokud je hodně kupujících zájemců, ceny jdou nahoru. Pokud kupující nejsou, ceny klesají.

 

Když v roce 2008 vyhlásili v médiích krizi, lidé dostali strach co bude dál. Investoři se z trhu stáhli okamžitě a čekali na pokles cen. Lidé, kteří kupovali nemovitosti za účelem bydlení se obávali zadlužování, protože mnoho firem vlivem krize zkrachovalo. Spousta lidí ze dne na den přišla o práci. Proto klienti přestali kupovat nemovitosti na hypotéky a začali vyčkávat co bude dál.

 

Poptávka tím pádem velice zeslábla. Mezi prodávajícími na trhu zůstali jen lidé, kteří nutně potřebovali prodat. A to buď z důvodu finanční tísně nebo potřebovali nemovitost vyměnit (např. prodat malý byt a koupit větší z důvodu narození dítěte apod.).

 

Díky tomu se snížila také nabídka nemovitostí k prodeji. Nemovitosti se totiž začaly prodávat nepřiměřeně dlouho a málokterý majitel měl nervy na dlouhé čekání. Kupující si samozřejmě byli situace vědomi a využívali ji. Požadovali proto často až nepřiměřené slevy. Spousta majitelů své nemovitosti raději pronajala a vyčkávala na lepší časy. Toto neveselé období trvalo bezmála pět let.

 

Zažít to na vlastní kůži nikomu nepřeji. Po pěti letech se trh začal znovu vzpamatovávat a lidé se začali opět zadlužovat. Za dalších necelých pět let jsou ceny opět zpátky na předchozí úrovni. Je ale zajímavé, jak rychle se na tohle zoufalé období zapomnělo.

 

Dlouhých pět let se slovo krize skloňovalo ve všech pádech a projevovala se ve všech oblastech naší i celosvětové ekonomiky. Dnes už si na ni málokdo vzpomene. Pro nás přeživší z realitního sektoru to ale byla sakra tvrdá zkušenost.

 

Tady bych chtěla shrnout, co mně konkrétně přinesla:

1/ Že žádný strom neroste do nebe.

2/ Že je přirozené, když se na trzích střídají cykly růstu a klesání.

3/ Že je hloupost začít panikařit a zbavovat se majetku až to přijde.

4/ Že po špatném období přijde zase to dobré a naopak.

 

Něco málo z historie vývoje cen v období Hospodářské recese:

Krach americké burzy na podzim roku 2008 odstartoval celosvětovou ekonomickou krizi. V ČR se hovořilo spíš o tzv. Hospodářské recesi.

Ta se na realitním trhu projevila tak, že od roku 2008 – kdy byly ceny nemovitostí na špičce (zhruba v dnešní úrovni tj. 1.700.000 – 2.000.000 Kč za garsonku na pražském sídlišti) začaly postupně klesat dolů.

Klesání cen probíhalo průběžně zhruba do roku 2013, kdy ceny narazily na své dno a nějakou dobu tam stagnovaly. Pro ilustraci uvedu konkrétní příklad: například garsoniéru na pražském sídlišti jste v té době pořídili běžně za 800.000 – 1.000.000 Kč.

Pokud by tomu někdo nevěřil, tak zde uvádím jako příklad článek z portálu měšec.cz ze září 2012:  https://www.mesec.cz/clanky/z-panelaku-se-stanou-ghetta-tvrdi-developeri/

Mírné oživení trhů pak nastalo v roce 2014, kdy zesílila poptávka a ceny začaly opět růst.

Rok 2015 nám přinesl nám nečekaný rychlý cenový růst.

Totéž pokračovalo i v letech 2016 a 2017.

Nyní se ceny dostaly zpět na úroveň, které dosahovaly v letech 2007 – 2008.

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.