Výsledky vyhledávání

Pozemek s exekucí

Zveřejněno rkadm03 na 6.9.2017
|
| 0
Vaše otázka
Dobrý den, vyhlédli jsme si pozemek na stavbu domku. Na katastru jsme ale sami zjistili, že je v exekuci. Majitel nám to zamlčel. Jak bychom měli dál postupovat a je vůbec rozumné s ním dál jednat? Alena Novotná
Odpověď

Dobrý den,
pokuste se od vlastníka zjistit co nejvíc informací o exekuci, pokud je to možné. Je smutné, že jste se o exekuci dozvěděli až z katastru a vlastník vás o tom sám neinformoval. Bohužel je to však v praxi dost obvyklé, lidé to neříkají, protože kupující mají z takových situací oprávněné obavy.
Pokud byste měli pozemek získat kupní smlouvou, tak se musí všechny exekuce nejprve ukončit – to znamená vyplatit všechny pohledávky, o kterých jsou na listu vlastnictví záznamy. Až poté je možné vložit do katastru návrh na vklad a kupní smlouvu. Prodávající na to ale své prostředky určitě nemá. Proto byste museli ty exekuce nejprve vyplatit ze svých zdrojů.
To vše ale musíte udělat ještě před uzavřením kupní smlouvy, protože vlastník po dobu trvání exekuce nemůže pozemek prodat. Dluhy, které za něj zaplatíte si samozřejmě můžete odečíst z kupní ceny. Nicméně do doby než se exekuce vyplatí, ukončí a vymaže z katastru, se v mezičase můžou objevit další dluhy. Bohužel u těchto lidí, kteří mají exekuce je velice časté, že není jen jedna, ale je jich mnohem více. Ty pak postupně „skáčou“ na list vlastnictví bez předchozího upozornění. Koupě nemovitosti zatížené exekucí je proto velké riziko. Rozhodně Vám doporučím jednat s prodávajícím dál pouze za účasti právníka.