Výsledky vyhledávání

Krádež nemovitosti – jak je něco takového vůbec možné?

Zveřejněno Kamila Šablaturová na 19.8.2017
| 0
Krádež nemovitosti na dálku. Zdá se vám to jako zlý sen nebo paranoidní výplod choré mysli? Bohužel není, v České republice stále častější trestný čin a navíc až ďábelsky jednoduchý. Podvodníci pracují v organizovaných skupinách. Nejprve si vytipují tu správnou nemovitost, pak ji formálně převedou na sebe bez vědomí vlastníka a nakonec už ji jen rychle prodají. Když se jim podaří vše hezky v tichosti vyřídit, tak jim za pár týdnů přistane na účtu pěkných pár milionů korun a můžou se vypařit na Bahamy. Okradenému vlastníkovi zbydou jen oči pro pláč a svou nemovitost už patrně nikdy nezíská zpět. Proč?

 

Nový občanský zákoník ČR (platí v ČR od 1.1. 2014) totiž významně posiluje práva kupující strany a uznává možnost, aby osoba jednající v dobré víře za úplatu nabyla vlastnické právo k věci nemovité zapsané v katastru nemovitostí i od nevlastníka, tedy od osoby, která je sice v katastru nemovitostí jako vlastník zapsána, ve skutečnosti jím však není.

 

Jinými slovy – pokud se podvodníkovi podaří docílit toho, aby katastr zapsal jeho jméno na list vlastnictví bez vědomí skutečného majitele a následně nemovitost prodal další osobě (nic netušícímu kupujícímu), pak NOZ předpokládá, že kupující nabyl nemovitost v dobré víře (vycházel z aktuální informace z katastru nemovitostí kde bylo zapsáno podvodníkovo jméno) a proto je také právoplatným vlastníkem nemovitosti.

 

Jak probíhá takový podvod? Celý proces je velice jednoduchý:

 

1. Vyberou vhodnou nemovitost
Nejprve si podvodníci vytipují tu správnou nemovitost. Ideální jsou k tomu pronajaté nemovitosti, ke kterým existuje přístup díky nájemníkovi (ideální situace je když vlastník bydlí mimo ČR). Ale mohou samozřejmě ukrást jakoukoliv nemovitost, protože přístup k ní je pouze výhodou, nikoliv podmínkou.

 

2. Získají osobní údaje vlastníka
Potom získají osobní údaje majitele. K tomu jim postačí list vlastnictví na nemovitost, kterou jim vytiskne na požádání jakákoliv pobočka Czechpointu na úřadě či poště. Listy vlastnictví k nemovitostem totiž obsahují kompletní osobní údaje: Jména, denně aktualizované trvalé adresy a dokonce i rodná čísla všech vlastníků a spoluvlastníků. No co k tomu dodat? Snad už jen – ať žije ochrana osobních údajů v České republice…

 

3. Zfalšují kupní smlouvu
Potom si podvodníci připraví falešnou kupní smlouvu kam zfalšují potřebné podpisy včetně ověřovacích doložek tak, aby vypadaly jako pravé. To vše podají na katastrální úřad a dál už jen čekají. Katastr vyznačí na nemovitost tzv. “plombu” a začíná běžet 20ti denní ochranná lhůta, kdy katastr nesmí povolit vklad. V tu dobu obesílá oběma účastníkům – prodávajícímu i kupujícímu informaci o tom, že byla k úřadu podána kupní smlouva.

 

4. Přesměrují poštovní zásilky do P.O.BOXU
Jenomže podvodníci si samozřejmě ošetřili i tenhle krok, takže k “prodávajícímu” se dopis od katastrálního úřadu nikdy nedostane. Na poště totiž nechali přesměrovat listovní zásilky “prodávajícího” do tzv. P.O. BOXU – o čemž však prodávající nemá ani tušení. Majitel nemovitosti tedy na výzvu katastru nereaguje, protože dopis od úřadu přišel do P.O.BOXU o kterém neví.

 

5. Vklad do katastru nemovitostí bez vědomí skutečného vlastníka
Po uplynutí 20ti dnů má katastr zato, že vše je v pořádku, protože na jejich dopis nikdo neodpověděl. Na kupních smlouvách také neshledal žádné závady. Smlouvy jsou podepsané a ověřené, dále již katastr nemusí nic zkoumat a vklad tedy povolí. Na listu vlastnictví se objevuje podvodníkovo jméno.

 

6. Rychlý prodej obratem
Teď už je podvodník oficiálním majitelem a má všechny potřebné doklady, aby mohl dál jednat. Rychle si podá inzerát, nasadí zajímavou cenu a připraví si pro zájemce pěkný příběh proč nemovitost obratem prodává. Věřte tomu nebo ne, lidé jsou stále velmi důvěřiví. Také je na realitním trhu mnoho spekulantů, kteří za nízké ceny vykupují nemovitosti třeba i bez prohlídky. Jestliže podvodník nasadí zajímavou cenu, brzy se najde kupec. Ten uzavírá s podvodníky další kupní smlouvu a na jejich účet zasílá slušné peníze.

 

Za účelem zdárného průběhu podvodu je zásadní zřídit “prodávajícímu” na České poště přesměrování poštovních zásilek – tzv. P.O. BOX. Možná si říkáte, že nemůže být tak jednoduché, aby cizí osoba někomu přesměrovala veškerou poštu bez jeho vědomí. Bohužel to takhle jednoduché je. Stačí na poště vyplnit formulář s údaji vlastníka nemovitosti, přiložit k němu falešnou plnou moc, zaplatit poplatek a hotovo. Pošta začíná přesměrovávat zásilky do nového P.O. BOXU už do druhého dne podání žádosti.

 

Právo patří bdělým, aneb zloději ve dne v noci choději
Co k tomu říci na závěr? Asi jen to, že tak jak jak jsme zvyklí hlídat veškerý svůj majetek (např. auta, věci v domácnosti apod.), musíme bedlivě dohlížet i na své nemovitosti. Spolehlivě se dá krádeži předejít jen vlastní aktivitou a není to nějak zvlášť složité. Níže uvádím 2 spolehlivé možnosti, díky kterým se vám podaří svou nemovitost spolehlivě ochránit.

 

Hlídací pes katastru
Katastrální úřad provozuje web kde můžete bezplatně sledovat, zda s vaší nemovitostí někdo cizí nenakládá:
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Veškeré změny na listu vlastnictví se na internetovém nahlížení projeví nejpozději do 24 hodin.
Dál je možné zaplatit si službu hlídacího psa katastru, který automaticky informuje vlastníka o všech změnách na listu vlastnictví. Vytvořil ji pro majitele nemovitostí Český zeměměřičský a katastrální úřad a za malý poplatek se zde můžete zaregistrovat. Je to dobrá investice, která vyjde na pár set korun ročně a kterou vám vřele doporučuji.

 

Datová schránka
Další skvělou pomůckou proti podvodným tipařům je zřídit si datovou schránku. Datovou schránku může využívat každý občan, který ovládá internet v počítači nebo chytrém telefonu. Všechna úřední pošta z katastru nemovitostí totiž musí uživateli datovky dojít primárně do této schránky. Uživatelé datových schránek se tak vyhnou možnosti, že by jim podvodníci přesměrovali poštu zřízením P.O. BOXU a nakládali s jejich nemovitostmi bez jejich vědomí. Zřízení datové schránky je zdarma a její vedení nepředstavuje pro uživatele žádné náklady.

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.