Výsledky vyhledávání

Co internet schvátí, to už nikdy nenavrátí!

Zveřejněno Kamila Šablaturová na 19.3.2018
| 0

Zveřejňujete své kontaktní údaje online? Raději dvakrát promyslet, než jednou zveřejnit!

 

Když si dnes zadáte na internet soukromý inzerát s nabídkou prodeje či pronájmu své nemovitosti, během pár minut spustí lavina reakcí. Problém je jen v tom, že k vám nepřicházejí telefonáty od přímých kupců na váš byt či dům. Místo toho se vám ozývají dokola různé realitní kanceláře a makléři. Po chvíli už máte těch neodbytných telefonátů až po krk. Takto to jde první, druhý a třetí den po zveřejnění. Poté telefonáty polevují, ale po přímém kupci jako by se zem slehla. Proč?

 

Internetoví roboti si váš kontakt najdou. A velmi rychle!

 

Žijeme prostě v době internetové. To, že se vaše telefonní číslo a další informace krátce po zveřejnění dostane do databází realitek, mají na svědomí roboti. Nejsou to ale skuteční roboti, kteří za vás dělají domácí práce, jak jste si je možná teď představili. Jsou to internetoví roboti, neboli speciálně vytvořené programy pro stahování dat.  Je jich spousta – velice sofistikovaných a přesně zaměřených. V angličtině se stahování dat z internetu říká scraping. V té souvislosti se setkáme s i s dalšími názvy jako např.: email scraping, email harvesting, data scraping, scraping bots aj.

 

Ve skutečnosti jde robotům jenom o jednu jedinou věc – mají za úkol stahovat, třídit a ukládat získané informace za účelem jejich prodeje třetím stranám

 

 

Jak to funguje? Příklad z oblasti realit

 

Řekněme si to na konkrétním příkladu: Zadám si inzerát na Bazoš.cz s nabídkou bytu v Praze, přidám k němu své telefonní číslo a email. Cca po 5ti minutách od chvíle kdy potvrdím odeslání inzerátu začínají volat první realitky. Takhle to pokračuje celý první i druhý den po zveřejnění. Poté jejich telefony trochu polevují, ale každý den se jich pár ozve.  A to vše samozřejmě i přes mou žádost v inzerátu – RK NEVOLAT!. Roboti na takové poznámky doslova kašlou. To samé se samozřejmě týká i mé emailové schránky. Ta je rovněž „zaspamována“ zprávami od realitních kanceláří s nabídkami jejich nechtěných služeb.

 

Můžu se robotům bránit?

 

Jak se tomu dá bránit? Jedině omezit zadávání svých osobních údajů na minimum. Například při zadávání soukromého inzerátu využít funkci skrytý kontakt pomocí odpovědi přes webový formulář. V tomto případě své číslo ani email na internetu nezveřejňujete. Odpovědi na inzerát vám budou odesílány přímo do vaší emailové schránky přes webový server. Vy se pak následně sami rozhodnete, zda zájemci odpovíte či nikoliv. Takovou službu poskytuje soukromým majitelům nemovitostí zdarma například realitní server: domacirealitka.cz.

 

Podívejte se, co o vás Google už ví

 

Pojďte si teď vyzkoušet malý test: Do okna vyhledávače google.com zadejte své telefonní číslo a stiskněte tlačíko hledání. Asi budete překvapeni, kolik odkazů  k vašemu telefonnímu číslu z google vyskočí. Patrně to budou i dost staré a neaktuální věci.

 

Vše co jednou zadáte na internet tam již zůstane a vytvoří po vás nesmazatelnou digitální stopu

 

TIP: Pokud odkaz na který kliknete již nefunguje, zkuste malý trik. Pod hlavním modrým odkazem je další menší zelený řádek. V pravém rohu je nenápadný trojúhelníček se šipkou. Tu stiskněte a objeví se okno s titulem Archiv – na ten klikněte. Objeví se původní stránka v originální podobě – přesně tak jak vypadala v minulosti.

 

Opatrnosti nikdy není dost! Příklad, jak znehodnotit svou nemovitost

 

Sice se o tom dost mluví, ale lidé jsou pořád stejně neopatrní. Proto se internet stále zaplňuje množstvím citlivých dat. Například jednou má klientka takhle znehodnotila svou nemovitost. Tím, že se na internetu dotazovala obecního úřadu na jeho vadu. Díky tomuto zveřejnění vady ji pak neprodala.

 

Na internetu můžete o lidech vyšťourat spoustu zajímavostí. Ze stahování dat neopatrných uživatelů žije nejeden internetový podnikatel. Roboty běžně využívají realitní kanceláře, autobazary a další. Dělá to i veřejností oblíbený Facebook. Ten rovněž prodává data svých uživatelů. Za úplatu totiž jeho reklamní partneři pouští na vaše facebookové zdi cílenou reklamu. A protože jste toho o sobě na tom Facebooku už dost práskli, tak FCB si vás hezky roztřídí podle vašeho bydliště, věku, rodinného statutu, zálib atd :))). No řekněte, nejsou v tom facebooku prostě geniální?

 

A jak tedy správně zadávat své kontakty na internet?

 

Na váš kontakt na internetu číhají stovky robotů, které ho v rámci minut najdou a předají třetím stranám. Ty neváhají a hned posílají nevyžádané služby nebo získané informace používají k dalším nekalým účelům. Proto si zveřejnění svého emailu nebo telefonního čísla vždy raději dvakrát promyslete. Nezapomínejte na to, že vše co na internetu jednou zveřejníte tam zůstane navždy zaznamenáno. Je běžné, že i mnoho let po smazání inzerátu ho můžete stále ”vygooglit”.

 

TIP: Buďte obezřetní a počítejte s tím, že s informace jsou zboží jako každé jiné. Při inzerování na internetu zadávejte své osobní údaje formou skrytých formulářů a nikde je zbytečně „nevystavujte“. 

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.